Przejdź do treści

w związku z pytaniami o br. Elia Cataldo

  • przez

W związku z zaniepokojeniem spowodowanym zaproszeniem w kilku parafiach w Polsce na spotkanie ze stygmatykiem br. Elią Cataldo – które dotarło do naszych Punktów Informacji o Psychomanipulacji Sektach – informujemy, że:

1. Działalność br. Elii budzi kontrowersje, które zostały opisane w książce Grzegorza Felsa, Tajemnice stygmatyków. Wielcy mistycy i mali oszuści, Fronda 2022.
2. Na stronie włoskiej diecezji Terni znajduje się jedyna oficjalna notatka dot. br. Elii Cataldo (r. 2008): Dawny klasztor „San Francesco” w Calvi to budynek, obecnie używany jako rezydencja cywilna, w którym jako prawowity właściciel mieszka Cataldo Elia i niewielka grupa osób. Dla siebie i towarzyszącej mu grupy poprosił o ojcowskie rozeznanie biskupa diecezjalnego Vincenzo Paglia, który uważnie śledzi ich rozwój.
Aby móc osiągnąć pełne i obiektywne zrozumienie, konieczna jest najwyższa roztropność i ocena każdego elementu przydatnego do rozeznania. Z tego powodu ani on, ani jego grupa nie otrzymali jeszcze żadnej aprobaty kościelnej, mimo że poświęca się im baczną uwagę Kościoła, który jest ważny dla wszystkich. W tej chwili Cataldo Elia został poproszony o nieanimowanie spotkań modlitewnych w kościołach parafialnych i pozaparafialnych na terenie diecezji Terni Narni Amelia.
3. Kościół nie wypowiedział się w kwestii autentyczności jego stygmatów – stygmaty nie są jednak dowodem „prawdziwości” nauczania
4. Br. Elii został przydzielony specjalny opiekun z ramienia diecezji, który mu towarzyszy we wszystkich spotkaniach.
5. Spotkania z br. Elią na terenie parafii odbywają się za zgodą ordynariusza diecezji i to ordynariusz bierze na siebie odpowiedzialność za działalność duszpasterską zaproszonych na teren diecezji gości.